Jak zmienić login admin w WordPress

by | Lut 29, 2012 | Wordpress | 6 comments

Domyślny login „admin” można bardzo łatwo zmienić za pomocą phpMyAdmin. W tym krótkim wpisie pokażę Ci krok po kroku, jak szybko i bez zbędnych problemów zmienić nazwę użytkownika WordPress. Jak już wspominałem na blogu, warto zmienić login WordPress ze względu na ryzyko włamania się ta twoją stronę. Jak zatem zmienić login admin w WordPress?

Pamiętaj, aby przed jakąkolwiek zmianą w bazie danych WordPress, czy plikach na blogu wykonać kopię zapasową bazy danych oraz konfigurowanych plików!

1. Zaloguj się do phpMyAdmin

2. Wybierz bazę danych, w której chcesz zmienić login

Jeśli nie wiesz, z jakiej bazy danych korzysta twoja strona, otwórz plik wp-config.php, który znajduje się w głównym katalogu wordpress’a i znajdź linijkę: define(‚DB_NAME’, ‚TwojaBazaDanych’); // Example MySQL database name

3. Wybierz tabelę wp_users

Jeśli zmieniałeś prefiks tabel w bazie danych WordPress, prefix wp_ może być u ciebie inny.

SCREENSHOT #1

4. W tabeli wp_users powinieneś zobaczyć wszystkich użytkowników, którzy są utworzeni na twoim blogu. Jeśli tylko ty prowadzisz bloga, zobaczysz w tabeli jeden rekord z użytkownikiem admin. Kliknij Edytuj aby rozpocząć operację.

SCREENSHOT #2

5. W kolumnie user_login w polu wartość znajdziesz nazwę użytkownika, której obecnie używasz. Zmień ją na unikalną, wymyśloną przez siebie i kliknij Wykonaj.

SCREENSHOT #3

Warto tutaj zaznaczyć, że nie musisz ustawiać takiego loginu, jaki chciałbyś, aby się wyświetlał przy publikacji wpisów. Nazwę użytkownika wyświetlaną na blogu możesz łatwo skonfigurować logując się do panelu administracyjnego w WordPress, następnie wybierz zakładkę Użytkownicy i dostosuj ustawienia według własnych potrzeb.

To wszystko! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w WordPress, zapisz się na biuletyn niżej oraz zobacz wpis Bezpieczeństwo WordPress.

6 komentarzy

 1. Aga

  Słuszna uwaga, że user o nazwie admin ułatwia robotę włamywaczowi.

  A co sądzisz o sposobie jego zmiany, który nie wymaga zaglądania do bazy, czyli takim:
  1. zakładamy w WP nowego użytkownika na prawach admina z nazwą inną niż admin
  2. logujemy się na tego użytkownika
  3. usuwamy użytkownika o nazwie admin
  4. podczas usuwania WP zapyta czy przepisać wpisy itd. użytkownika admin do innego. Zgadzamy się na to wskazując nowego użytkownika, którego właśnie założyliśmy

  Reply
  • Marek Nowacki

   Zdecydowanie najlepsza podpowiedź na pytanie: jak zmienić login admin w WordPress.
   Prosto, łatwo i bez żadnej wiedzy i straty czasu można to w ten sposób zrobić.
   U mnie już to zadziałało, a wcześniej straciłem mnóstwo czasu, aby znaleźć w internecie taką odpowiedź, która pokazywałaby dokładnie krok po kroku, jak to zrobić (mimo zapewnień autorów), bo tam trzeba mieć już wiedzę specjalistyczną.
   Dziękuję 🙂
   Marek Nowacki

   Reply
 2. Trocadero

  Dużo łatwiejsze rozwiązanie to zainstalowanie wtyczki o ile dobrze pamiętam secure wp – tam jedną z wielu opcji jest właśnie podmiana admina. Warto ta wtyczkę mieć u siebie. Pozdrawiam.

  Reply
 3. ka0099

  Bardzo przydatny wpis. Ja niedawno miałem włamanie i postanowiłem trochę zabezpieczyć stronę.

  Reply
 4. Michał Szydło

  Przydatny wpis, szczególnie dla osób które z automatu mają login admin:) Sam to niedawno zmieniłem, bo ostatnio plaga hakowania blogów na WordPressie się rozprzestrzenia.
  Pozdrawiam

  Reply
 5. agniesz-KA

  bardzo ciekawa metoda ale warto też wspomnieć że możemy w prosty sposób wyświetlać liczbę wszystkich użytkowników wordpress wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniej wtyczki jak tu – download.net.pl/wordpress-zarejestrowani-uzytkownicy/n/8961/ i najzwyczajniej w świecie ustawić odpowiednie wyświetlanie za pomocą naszej strony

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Bezpieczeństwo WordPress’a #1 – Wzmocnij ochronę dostępu – BulletProof Security Plugin - […] a) Jeśli przy logowaniu używasz domyślnej nazwy użytkownika admin, koniecznie zmień ją na coś innego. Możesz to zrobić bardzo prosto…

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Newsletter

Otrzymuj najnowsze treści prosto na skrzynkę email:

Optin
Zamknij Okienko