Jak zmienić adres strony w WordPress?

34 Comments

Najbardziej znanym problemem przy przenoszeniu wordpress’a na nową domenę, czy katalog – jest zmiana adresu strony.

Niestety przy przenoszeniu bloga na inny serwer musimy własnoręcznie zmienić adresy url na nowe. Dzieje się tak, ponieważ WordPress przechowuje adres strony w swojej bazie danych. Więc kiedy przenosisz bazę danych, równocześnie zachowujesz również stary adres url strony.

UWAGA: Pamiętaj, aby przed każdą zmianą/edycją na stronie WordPress wykonać solidną kopię zapasową bazy danych i edytowanych plików!

W tym wpisie chciałbym opisać trzy podstawowe sposoby na zmianę adresu bloga WordPress:

 1. Zmiana url za pomocą Velvet Blues Update URLs
 2. Zmiana adresu za pomocą Search and Replace
 3. Edycja w pliku wp-config.php
 4. Zmiany w bazie danych WordPress (phpmyadmin)

Wszystkie metody przetestowałem. W tutorialu „Jak przenieść bloga WordPress na nowy serwer” opisałem zmianę adresu strony za pomocą wtyczki Search and Replace, lecz jeśli chcesz tylko zmienić adres strony, polecam opcję pierwszą – zmiana adresu strony za pomocą wtyczki Velvet Blues Update URLs. Jest to najprostsza, najbardziej popularna obecnie na świecie metoda, a co najważniejsze – skuteczna.

1. Zmiana adresu strony za pomocą Velvet Blues Update URLs

Aby zmienić wszystkie adresy na blogu(wpisy, kategorie, tagi, załączniki, multimedia) na nowe, wystarczy zainstalować wyżej wymienioną wtyczkę Velvet Blues Update URLs i za pomocą kilku kliknięć rozwiązać problem.

Po instalacji wtyczki wybierz Ustawienia z prawego panelu i następnie Update URLs

SCREENSHOT #1

W polu Old URL wpisz stary adres bloga, z kolei w polu New URL wpisz nowy adres bloga wordpress. Pod spodem zaznacz, jakie adresy mają być zmienione. Jeśli przenosisz całego bloga na inną domenę, polecam zaznaczyć 4 pola od góry(SCREENSHOT #2) GUIDs lepiej zostaw w spokoju, chyba że chcesz wkurzyć swoich czytelników kanału RSS 😛

SCREENSHOT #2

2. Zmiana adresu strony za pomocą wtyczki Search and Replace

Jak zmienić wszystkie adresy URL opisałem w 7 kroku artykułu jak przenieść bloga WordPress. Search and Replace ma szerokie zastosowanie i służy nie tylko do zmiany adresów. Posiada również nieco trudniejszy do zrozumienia interfejs, dlatego jednak dla początkujących polecam 1 sposób 😉

3. Edycja pliku wp-config.php

Jeśli nie chcesz używać wtyczek, możesz również dodać dwie linijki kodu do pliku wp-config.php:

define('WP_HOME','http://twojanowastrona.pl');
define('WP_SITEURL','twojanowastrona.pl');

Nie zapomnij zmienić twojanowastrona.pl na swój poprawny adres.

4. Zmiany w bazie danych WordPress przez phpMyAdmin

Aby zmienić adresy na stronie wordpress, zaloguj do bazy danych na nowym hostingu przez phpMyAdmin, wybierz odpowiednią bazę danych(tą, którą podłączyłeś pod przeniesiony blog) i następnie kliknij SQL.

Zobacz 4 Krok – Przenoszenie Bloga na Nowy Serwer

Aktualizacja Opcji WordPress’a:

KOD #1 – aby zaznaczyć cały kod, kliknij 2 razy na kodzie.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value,
'http://staradomena.pl', 'http://nowadomena.pl')
WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';

Aktualizacja adresów wpisów i stron w WordPress:

KOD #2

UPDATE wp_posts SET guid =
replace(guid, 'http://staradomena.pl','http://nowadomena.pl');

Aktualizacja linków na stronach i we wpisach

KOD #3

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://staradomena.pl', 'http://nowadomena.pl');

Aby przekierować pozostałe adresy url, które nie zostały zmienione, utwórz nowy plik .htaccess w nowym folderze i dodaj poniższy kod:

KOD #4

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^.old-domain.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.old-domain.com
RewriteRule ^/?(.*)$ "http://www.new-domain.com/$1" [R=301,L]

Nie zapomnij zmienić (staradomena.pl & old-domain.com na stary adres oraz nowadomena.pl & newdomain.com na nowy adres 😉

To wszystko, jeśli udało Ci się zmienić adres z powodzeniem, lub może masz swój sposób na zmianę adresu strony w wordpress, podziel się z nami w komentarzu.

Przedsiębiorca, Ratownik, Autor, bloger SEO - współzałożyciel zespołu NETbloger Group. Studiuje Ratownictwo Medyczne. Pasjonuje się szeroko rozumianym rozwojem osobistym & marketingiem internetowym.

Pola oznaczone * są wymagane

41 Porad i Tricków w WordPress

Dodaj Mnie do kręgów

Zostaw Komentarz

34 Comments
 1. Odpowiedz

  wystarczy w option_name zmienic siteurl i home na aktualną. U mnie działa póki co bez zarzutu nie było problemów z bazą danych czy logowaniem się na wp.

  home

 2. Odpowiedz

  Po przeniesieniu strony na inny serwer miałem problemy z podstronami ale jakoś sobie z tym poradziłem 😉 dzieki za poradnik

  • Kamil
  • Maj 11, 2015
  Odpowiedz

  W pewnym sensie krok 1 można wyklikać na podstwie tego tutorialu:

  http://webhosting.pl/Jak.przeniesc.instalacje.Wordpressa.do.nowej.bazy.danych.i.pod.nowy.adres.WWW

  Zapytam jeszcze tak z ciekawości, punkt 2 i 3 pewnie też po wejściu do tabeli wp_post. Czyli jak dobrze rozumiem linkowanie wewnętrzne w postach (dodane ręczne w momencie pisania artykułu) też się zmieni?

  • Marcin
  • Styczeń 3, 2015
  Odpowiedz

  Zrobiłem kilka stron w Joomla a teraz walczę z przeniesieniem strony wordpressa (zrobioną przez kogoś innego) na serwer lokalny. Cały weekend w plecy – nie mam już siły. Takiej walki i takiej męki nie doświadczyłem z żadnym innym cms z jakim się zetknąłem. Niestety nawet po aktualizacji url, grzebaniu w bazie, zmianach kilku php, dziesiątki forów z poradami itp. dalej działa tylko strona frontowa. Akkeba oczywiscie zgłasza błąd – nie działa – porażka. Wiem, że może to być odebrane negatywnie, albo, że jestem lamer czy taki tam, ale niestety miażdżąca przewaga Joomla wychodzi choćby w takich momentach. Nigdy więcej Wordrpess. W Joomla! – kopiujemy pliki, bazę MySQL i … gotowe.

  • Odpowiedz

   Marcin, zarówno w WordPress, jak i Joomla kopiujemy pliki oraz bazę MySQL i…. jeśli nie zrobimy głupich błędów, albo nie pomieszamy jakiś konfiguracji serwera, to wszystko powinno być OK :-)

 3. Odpowiedz

  Witam również od jakiegoś czasu zmagam się z tym problemem i nic nie wiem co robię źle

  • Jarek
  • Grudzień 2, 2014
  Odpowiedz

  Polecam opis tego zagadnienia na stronie
  http://wartopoznac.pl/?page_id=289
  Wszystko i na temat !

  • Mariczanka
  • Listopad 25, 2014
  Odpowiedz

  Hej mam problem,
  użyłam wtyczki Velvet Blues, ale nie zmieniło to stanu rzeczy. Postanowiłam zadziałać ze zmianą w pliku functions.php (w folderze mojego obecnego motywu). Od tego momentu padły mi obrazki, nawet w zakładce mediow w kokpicie nie wyświetlają się. Próbowałam też dodać nowe ale to nic nie daje. Nadal w kokpicie i na sssamej stronie www dwa obrazki się wyświetlają a reszta nie. Macie jakiś pomysł jak uratować tą sytuację?

 4. Odpowiedz

  Witam.

  Mam jednak pytanie, zrobiłem wszystko tak jak należy.
  I mam już odpowiednie przekierowania do strony.
  Problem leży w tym, że nie mogę zalogować się do WP-admin…
  – Podaje prawidłowy login oraz hasło do nowo utworzonej wersji WordPressa, jest ładowanie kolejnej strony i znów ekran logowania, bez żadnych błędów.
  Jakaś rada?

  Pozdrawiam,
  Bartek :-)

  • Czarek
  • Październik 17, 2014
  Odpowiedz

  A mam pytanie jeśli chcę zmienić tylko adresy linków do dokumentów podpiętych w serwisie na wordpressie to czego użyć? muszę przenieść podlinkowaną dokumentację na inny serwer i mam do podmiany kilkaset linków.

 5. Odpowiedz

  Skorzystałam ze sposobu 4. Wszystko działa jak należy, jednak mam problem z dodawaniem nowych komentarzy wyskakuje mi: Not Found The requested URL /megi/wp-comments-post.php was not found on this server. Tutejszy adres wciąż odwołuje się do starej domeny. Może mi ktoś coś doradzić?

 6. Odpowiedz

  Witam, jeżeli migruję na inny serwer, ale domena będzie taka sama to nie ma potrzeby nic zmieniać i instalować wtyczkę o której mówisz?

  Pozdrawiam

  • Atia
  • Kwiecień 8, 2014
  Odpowiedz

  Witam! A jak można dokonać zmiany adresu bloga w obrębie wordpressu? Mam dwa blogi na wordpress (darmowe) ale tylko w jednym mam treść, chciałabym posługiwać się domeną bloga bez treści. Czy to jest tylko kwestia przerzucenia treści z jednego na drugi? Jak najprościej można tego dokonać?

  • Odpowiedz

   Polecam wtyczkę Velvet Blues Update URL. Link jest w artykule 😉

  • Robert
  • Marzec 12, 2014
  Odpowiedz

  Witam, czy pomożecie mi rozwiązać problem:
  Postawiłem wp na swoim serwerze w katalogu w ale jeszcze bez domeny (bo ta była skierowana na blogspota) tylko w http://user.provider.pl/wp

  Po ustawieniu stron, zaimportowałem bloga z blogspota, dokonałem zmian i przekierowałem domenę na mój serwer i odpowiedni katalog. DNSy się odświeżyły i domena wskazuje stronę główna, ale wszystkie linki i grafiki wskazują na stary adres. W panelu admina wp adresy również mam stare wprowadzone.

  Teraz pytanie w jakiej kolejności powinienem teraz coś zmieniać? Dziękuję

 7. Odpowiedz

  Witam, probowałem zmienić adres sposobem trzecim ale bez powodzenia. U mnie wygladalo to tak ze wygasła mi domena i niemogłem jej odzyskac i kupilem nowy adres,zmienilem go w panelu na nowy i chcialem zastosowac to uzywajac sposoby trzeciego ale nie wyszlo.Czy cos zrobilem zle? Serwer wykupiony mam w Hoseo.

  • Karol
  • Listopad 14, 2013
  Odpowiedz

  No i poszło pomyślnie! Prawie….
  Coś jednak zawaliłem, wysypały się obrazki – nie działa ni jak.
  W postach próbuje zamieszczać nowe – i te też nie działają. Z jakiś powodów wysypuje się slider – ni ma jakby nigdy nic nie było.
  We wpisach to samo- wrzucam nowy wpis z nowym zdjęciem- nie ma i jeszcze pisze wielkość O.
  Ktoś podpowie co spieprzyłem?

 8. Odpowiedz

  Pozmieniałem urle F&R ale w źródle strony w miejscu gdzie jest pobiera mi stary adres strony…

  • Michał
  • Czerwiec 12, 2013
  Odpowiedz

  Aktualizacja Opcji WordPress’a OPCJA 4 wersja szybka: :)

  DECLARE @staradomena varchar(50)
  DECLARE @nowadomena varchar(50)
  ———–TUTUAJ ZMIENIAMY DANE———————————-
  set @staradomena = ‚STARA_NAZWA_DOMENY_WPISAC_TYLKO_TUTAJ’
  set @nowadomena = ‚NOWA_NAZWA_DOMENY_WPISAC_TYLKO_TUTAJ’
  —————————————————————————

  UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, @staradomena, @nowadomena)
  WHERE option_name = ‚home’ OR option_name = ‚siteurl’;

  UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, @staradomena, @nowadomena);

  UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, @staradomena, @nowadomena);

  RewriteEngine on
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^.@staradomena$ [OR]
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^@staradomena
  RewriteRule ^/?(.*)$ „@nowadomena$1” [R=301,L]

  • Łukasz
  • Maj 17, 2013
  Odpowiedz

  Witaj,
  Mam pewien problem, może będziesz w stanie mi pomóc. Otóż przy instalacji strony niepotrzebnie chciałem dla celów „beta” zainstalować stronę w subdomenie: „sub.nazwa.pl”. Teraz zarówno w ustawieniach strony jak i menu, logo itd przenosi na ten właśnie adres. Tymczasem podłączyłem również domene główną pod ten sam katalog na którym jest wordpress i również działa – jednak gdy kliknę na logo, menu lub dany artykuł to główny adres pojawia się właśnie sub.nazwa.pl.
  Korzystałem z metody 1, oraz 3, jednak w przypadku pierwszej nie dało to żadnego efektu (Zaznaczałem pierwszy kwadrat w opcjach jedynie) a w przypadku 3 sposobu wywaliło mi błąd. Dodam jeszcze że korzystam dodatkowo z dodatku „Hide My WP”.
  Proszę powiedz mi jak mogę w prostu sposób poradzić sobie z tym problemem?

  Pozdrawiam,
  Łukasz

  • BC
  • Kwiecień 16, 2013
  Odpowiedz

  Jaka to jest „odpowiednia baza”? Na zrzucie ekranu jest obrazek z zupełnie innego tematu :/

  • Odpowiedz

   Odpowiednia baza danych, to ta, która jest podłączona do nowo zainstalowanej strony. Możesz to sprawdzić w pliku wp-config.php
   Więcej informacji we wpisie Jak przenieść WordPress na Nowy Serwer
   Jeśli chodzi o screenshot, dzięki za zwrócenie uwagi 😉

 9. Odpowiedz

  W przykładzie trzecim, druga definicja dla [code](‚WP_SITEURL’,’twojanowastrona.pl’); [/code] też ma być z protokołem http://
  😉

 10. Odpowiedz

  Jak najlepiej zmienic adres? Ściągnąć bazę na dysk, otworzyć ją np w notepad++, wybieramy ctrl+f -> zakładka zamień -> w polu szukany tekst wpisujemy swoja stara domene -> zamień na: adres nowej domeny klikamy zamien i to wszystko. Ja wole taki sposób niż zabawa wtyczkami, mój wordpress świetnie działa po takim zabiegu :)

 11. Odpowiedz

  Dzięki za wpis.
  Trzeci sposób sam nie działa. Musiałem skorzystać ze sposobu 4.

  • Klik
  • Styczeń 23, 2013
  Odpowiedz

  Ja nie wiem co ja źle robię. Próbowałem na wszystkie sposoby i cały czas odnośniki postów i stron prowadzą na stary adres. Tak samo na zapleczu cały czas jest jako „bezpośredni odnośnik jest widoczny stary adres”.
  Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić.

  • Odpowiedz

   Być może jeszcze nie zaktualizowały Ci się DNSy, poczekaj 24h i wszystko powinno działać. Jak nie, zapodaj adres Twojej strony 😉

  • Franek Nowak
  • Grudzień 4, 2012
  Odpowiedz

  Jeśli chcę zmienić domeną, bez przenosin na inny hosting to wystarczy że zastosują wtyczkę Velvet Blues Update URLs ?

  • Tomek
  • Listopad 25, 2012
  Odpowiedz

  Hej, dzięki za ten bardzo przydatny wpis. Zastanawiam się czy jako 5 opcja na zmianę site url nie zadziałałby klasyczny „find and replace” na dumpie z bazy danych (w sumie to zwykły plik .sql ze zeskryptowanymi insertami oraz wartościami) korzystając z jakiegoś dowolnego edytora plików?
  pozdrawiam

   • Mirek
   • Grudzień 7, 2012
   Odpowiedz

   Działa find & replace na dumpie z bazy – robiłem tak :)

 12. Odpowiedz

  Czasami zachodzi potrzeba przeniesienia WP do innego katalogu w tej samej domenie. Np. Zainstalowaliśmy WP w http://domena.pl/wp do skonfigurowania i pokazania klientowi, a następnie chcemy, aby wchodzić bezpośrednio przez http://domena.pl.
  Niby proste, ale przydatne. Dokładny opis krok po kroku
  http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory

  • Witia
  • Wrzesień 22, 2012
  Odpowiedz

  Najlepszy jest sposób na zmianę adresu strony przez Velvet Blues Update URLs tylko jest jeden problem.Trzeba zapłacić za taką zmianę tym sposobm :/

  • Potwierdzam, że to skuteczny i szybki sposób na zmianę adresu strony. Co do płatności, to nie jest ona obowiązkowa, tylko jeśli wtyczka okazała się pożyteczna, to autorzy proszą o jakiś datek – proszą, nie nakazują :).

  • Odpowiedz

   Tak? kiedy pisałem ten artykuł, wtyczka była za darmo, używałem ją przy kilku zmianach adresu. Dzięki za wiadomość, sprawdzę to 😉
   Ale inne sposoby również nie są trudne, natomiast skuteczne są w takim samym stopniu.
   Pozdrawiam.

More from our blog

See all posts