Wtyczek dla silnika WordPress jest całe mnóstwo. Znajdziesz dużo wtyczek stworzonych w tych samych tematach. Czasami naprawdę nie wiadomo, która jest lepsza. W tym artykule chciałbym Ci zaprezentować kilka podstawowych wtyczek, które w pewnym sensie decydują o twojej przyszłości w internecie. Pamiętaj, to są tylko moje sugestie, ale podkreślam, że warto je wprowadzić w życie 😉 O tym jak instalować wtyczki możesz przeczytać w artykule Instalacja i konfiguracja wtyczek.
1. Rdzeń twojego bloga stanowią 2 wtyczki:

Ta wtyczka to bardzo ważna część SEO (Search engine optimization) czyli pozycjonowania. Dodaje metatagi oraz titletagi jak i pozwala dodawać opisy i słowa kluczowe do każdego wpisu na blogu. Bardziej dokładny opis znajdziesz TUTAJ

Wtyczka tworzy mapę twojej strony/bloga zgodną z sitemaps.org. Twoja mapa będzie dobrze współpracowała z przeglądarkami takimi jak google, ask.com, YAHOO! czy MSN Search. Bardzo przydatna wtyczka.
2. optymalizacja SEO (pozycjonowanie)

  • Sociable – dodaje linki na końcu każdego artykułu pozwalając na udostępnianie, polecanie twoich artykułów w popularnych serwisach jak  Dogg, Technorati i Twitter. T pomaga ludziom znaleźć twoją stronę czy bloga. Na szczęście ktoś mądry podjął się dodania polskich serwisów takich jak wykop, wyczaj to, blib, flaker, spis.pl, sfora.pl i wiele innych.
  • Sociable POLSKAdodaje wyżej wymienione polskie serwisy.
  • Ping Optimizer- bardzo dobra wtyczka, dzięki której twój blog wysyła aktualizacje kiedy opublikujesz nowy wpis do wszystkich serwisów pingujących. Jednak w dozwolony sposób. Ta wtyczka będzie bardzo użyteczna jeśli piszesz artykuły w języku angielskim. Niestety w Polsce nie znalazłem żadnego głównego pingomatu. Może będziesz pierwszy, który je stworzy? zachęcam 😉 . Ale zachęcam do przetestowania tej wtyczki, ponieważ zauważyłem, że pinguje ona do google, a to jest dla ciebie użyteczne.

3. Wtyczki ochronne. Wtyczki dbające o bezpieczeństwo twojego bloga.

  • Akismet – Ta wtyczka jest dołączona do instalacji WordPressa, więc powinieneś ją mieć zainstalowaną. Chroni przed komentarzami spamowymi. Dla statystyk potrzebujesz klucz API. ( Aby go wprowadzić, potrzebujesz konto na WordPress.com. Przejdź do profilu i skopiuj API key.
  • Simple CAPTCHA( Nie jest ona niezbędna, lecz użyteczna) – chroni od spamu ze strony web botów. Tworzy ona kod, który sprawdza, czy jesteś człowiekiem. Jest to denerwujące, lecz chroni przed botami.
  • Database Backup – ta wtyczka automatycznie tworzy backup baz danych twojego bloga i wysyła je na twój email. Chroni ona treść bloga w wypadku błędów na serwerach.

4. Inne wtyczki

  • Permalink Migrator – pomaga edytować linki na bardziej dogodne dla wyszukiwarek. Wiadomo od zawsze, że wyszukiwarki lubiły bezpośrednie, proste linki. Ponieważ w paru przypadkach trzeba się trochę pomęczyć, aby ustawić zadowalające cie linki poświęcę osobny artykuł. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Przyjazne linki w wordpress.
  • FCKEditor – Zaawansowany edytor tekstu w WordPress. Nie jest idealny, ale posiada wiele przydatnych funkcji.

Najbardziej potrzebujesz wtyczek z 3 pierwszych punktów ( Rdzeń bloga, optymalizacja SEO i wtyczki ochronne ).